کاربرد ورق پلی اتیلن در پوشش سقف گلخانه

کاربرد ورق پلی اتیلن در پوشش سقف گلخانه

پلی اتیلن یکی از پلاستیک ‌هایی است که امروزه کاربرد فراوانی برای پوشش ‌های گلخانه ای به ویژه در ایران دارد. پوشش ‌های پلی‌اتیلن نسبت به سایر پلاستیک ها مانند پلی‌استر هزینه اولیه کمتری دارند و در زمانی کوتاه می‌توان گلخانه‌‌ های موقت و یا دائمی را با آن ها ساخت . پلی‌اتیلن از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و ظاهری براق و لغزنده دارد و حتی در سرمای زیاد نیز نرم بوده و انعطاف پذیری خود را حفظ می کند.

باید توجه شود که پلی‌اتیلن را نباید تا کرد زیرا مقاومت آن در محل تا شده کم شده و در این صورت با سرمای شدید ترک می‌خورد. علاوه بر این پلی‌اتیلن ارزان بوده و در ابعاد ها و ضخامت‌ های مختلف قابل تهیه هستند و بسته به نوع انتخابی کیفیت، شفافیت و طول عمر متفاوتی خواهند داشت.

ورق های پلی اتیلن

امروزه پلی اتیلن به عنوان یک محصول با قابلیت های خاص در صنایع مختلف و بسیاری از سازه های تولیدی مورد توجه قرار گرفته است. تمایل بالای افراد برای استفاده از ورق های پلی اتیلن به دلیل وزن کم و هزینه های اقتصادی آن نسبت به سایر موارد مشابه است. در نتیجه افراد بیشتر تمایل دارند تا از پلی اتیلن به عنوان یک پوشش برای سازه های مختلف استفاده کنند. از جمله ویژگی های دیگر ورق پلی اتیلن می توان به مناسب ترین گزینه برای نور گیر سقفی در سقف حیاط خلوت ها و یا سقف پاسیو جهت پوشش سقف گلخانه ها اشاره داشت. ویژگی های منحصر به فرد دیگر ورق های پلی اتیلنی باعث می شود تا هر روز به طرفداران این ورق ها افزوده شود.

همچنین بخوانید: نورگیر سقفی مدرن

ورق پلی اتیلن شفاف

ورق پلی اتیلن شفاف یک ماده پلاستیکی است که از پلیمریزاسیون اتیلن ساخته می شود. این ماده به دلیل شفافیت، مقاومت در برابر ضربه و وزن سبک خود، به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می شود.

ورق پلی اتیلن شفاف در ضخامت های مختلف از 1 میلی متر تا 200 میلی متر موجود است. ضخامت ورق تعیین کننده استحکام و مقاومت آن در برابر ضربه است. ورق های پلی اتیلن شفاف با ضخامت 1 میلی متر معمولاً برای کاربردهای سبک مانند پوشش پنجره ها و سقف ها استفاده می شوند. ورق های پلی اتیلن شفاف با ضخامت 200 میلی متر معمولاً برای کاربردهای سنگین مانند ساخت گلخانه ها و کانکس ها استفاده می شوند.

ورق پلی اتیلن شفاف دارای خواص زیر است:

 • شفافیت بالا: ورق پلی اتیلن شفاف تقریباً به اندازه شیشه شفاف است. این امر آن را برای کاربردهایی که به شفافیت بالا نیاز دارند، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • مقاومت در برابر ضربه: ورق پلی اتیلن شفاف حدود 250 برابر از شیشه مقاوم تر است. این امر آن را برای کاربردهایی که در معرض ضربه هستند، مانند گلخانه ها و کانکس ها، مناسب می کند.
 • وزن سبک: ورق پلی اتیلن شفاف حدود 50 درصد سبک تر از شیشه است. این امر آن را برای کاربردهایی که وزن سبک مهم است، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش: ورق پلی اتیلن شفاف در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است. این امر آن را برای کاربردهایی که در معرض نور خورشید هستند، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • قابلیت شکل پذیری: ورق پلی اتیلن شفاف را می توان به راحتی شکل داد. این امر آن را برای کاربردهایی که نیاز به شکل پذیری دارند، مانند گلخانه ها و کانکس ها، مناسب می کند.

کاربرد ورق های پلی اتیلن

ورق پلی اتیلن که امروزه بیشتر با نام پلاستیک بین مردم رایج و شناخته شده است وزن بسیار کمی دارد. به دلیل همین ویژگی مثبت وزن کم، برای بخش هایی که وزن اهمیت بالایی دارد بسیار مورد توجه قرار می گیرد زیرا یک گزینه ایده آل برای این امر می باشد.
از جمله ویژگی های دیگر ورق پلی اتیلنی انعطاف بالا و پایداری در دماهای مختلف است که آن را برای استفاده در فضاهای باز و نورگیر سقفی به گزینه ای مناسب تبدیل کرده.
ویژگی دیگر این ورق ها قابلیت عبور نور آن هاست. ورق های پلی اتیلن می توانند همانند شیشه ها و شاید بیشتر از آن ها نور طبیعی را از خود عبور داده و به همین جهت برای پوشش سقف گلخانه ها بسیار مناسب و کاربردی هستند. استفاده از این ورق ها در نورگیر سقفی مانند نورگیر حبابی سبب افزایش دوام و مقاومت این نورگیرها می شود.

دلایل استفاده از پلی اتیلن در پوشش سقف گلخانه ها

پلی اتیلن در پوشش سقف گلخانه ها

دلایل استفاده و محبوبیت ورق های پلی اتیلن برای پوشش سقف گلخانه ای بسیار زیاد است اما دو دلیل عمده برای محبوبیت پلی اتیلن نسبت به سایر متریال ها وجود دارد.
دلیل اول اینکه از این پلاستیک ها می‌¬توان بر روی اسکلت¬ های دائمی گلخانه استفاده کرد که خود صرفه جویی قابل توجهی در هزینه نسبت به هزینه گلخانه¬ های شیشه ای است. حتی می‌توان پلاستیک را بر روی اسکلت‌ های کم دوام نیز نصب کرد و مورد استفاده قرار داد.
مورد دوم اینکه هزینه حرارتی و هدر رفت گرمای این گلخانه¬ ها در مقایسه با گلخانه ¬های یک لایه¬ ای یا گلخانه¬ هایFRP، نزدیک به نیمی کم ¬تر است.

مزیت استفاده از ورق های پلی اتیلن به جای شیشه

برای پوشش سقف گلخانه ها گزینه های مختلفی از جمله ، سقف پلی کربنات، آکلریک ،فایبر گلس و … وجود دارد. در گذشته برای این منظور و همچنین نورگیر ها بیشتر از شیشه استفاده می شد. شیشه اگرچه عبور نور بسیار بالایی دارد اما به همان میزان با کوچکترین اتفاقی حادثه آفرین است. در روزهای زمستانی به دلیل باد زیاد و یا امکان بارش تگرگ پوشش شیشه ای برای ساکنان نزدیک به محل مشکل ایجاد میکند.
به دلیل ذکر شده و بسیاری از دلایل دیگر امروزه استفاده از شیشه ها منسوخ شده و جای خود را به محصولاتی با قابلیت های بالا داده است. ورق های پلی اتیلن از جمله مهم ترین پوشش ها برای سقف گلخانه ها اجرای  سقف نورگیر می باشند. مزیت وزن کم ، مقاومت و انعطاف بالا در برابر عوامل محیطی و عبور نور برای ورق های پلی اتیلنی گفته شد و برای سایر مزایای این ورق ها که آن هارا به بهترین گزینه برای استفاده تبدیل کرده می توان به موارد زیر اشاره داشت

همچنین بخوانید: سقف کاذب

 • مانع عبور اشعه ماورای بنفش به داخل
 • جلوگیری از عبور گرمای خورشید
 • در دو نوع کاملا شفاف یا نیمه شفاف
 • هزینه بسیار کم و اقتصادی نسبت به سایر محصولات.
 • مقاومت در برابر پارگی
 • گارانتی نایلون( ورق پلی اتیلنی)
 • کاهش هدر رفت گرما و حرارت و در نیجه کاهش مصرف سوخت

کلام آخر
در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم توضیحاتی را در خصوص کاربرد ورق پلی اتیلن خدمت شما ارائه کردیم. با این حال اگر سوالی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه داریم به بخش تماس باما سری بزنید. کارشناسان ما راهنمایی های کاملی را خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *