نورگیر پلی کربنات برای گلخانه دارای چه مزایایی است؟

نورگیر پلی کربنات برای گلخانه دارای چه مزایایی است؟

در ساخت و طراحی گلخانه‌ها، یکی از عناصر بسیار حائز اهمیت، سقف و پوشش آنهاست. پوشش سقف گلخانه باید توانایی انتقال نور به صورت مناسب را داشته باشد، زیرا نور یکی از عوامل اساسی برای رشد و توسعه گیاهان است. در این زمینه، استفاده از نورگیر پلی کربنات به عنوان پوشش سقف گلخانه، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها مطرح شده است.

سقف نورگیر پلی کربنات، یک نوع پلیمر شفاف و مقاوم است که به‌طور گسترده در صنعت ساختمان و گلخانه‌سازی استفاده می‌شود. این نوع پوشش دارای ویژگی‌هایی است که آن را برتر از سایر گزینه‌ها می‌سازد. یکی از این ویژگی‌ها، توانایی انتقال نور به صورت بهینه و منظم است. نورگیر پلی کربنات با انعکاس کمتری مواجه می‌شود و نور را به صورت یکنواخت در سراسر گلخانه پخش می‌کند، این امر منجر به رشد بهتر و سالم‌تر گیاهان می‌شود.

فضاهای گلخانه ای

یکی از مهمترین فضاهایی که در هر شهر به یک پوشش مناسب جهت سقف نیاز دارد گلخانه ها هستند. در این فضاها به دلیل نگهداری از انواع گل ها و گیاهان استفاده از ورق های شفاف یک الزام مهم است. در گذشته برای پوشش سقف این فضاها از شیشه استفاده می شد.

اگر چه شیشه بهترین گزینه برای عبور نور و ایجاد یک محیط بسته و عاری از آلودگی است اما با کمترین حرکت و ضربه ای این شیشه ها شکسته می شدند و آسیب های بسیار جدی به فضا و افرادی که در این فضا وجود داشتند وارد می شد. برای همین امروزه از متریال های مختلف جهت پوشش سقف این فضاها استفاده می شود. نورگیر پلی کربنات برای گلخانه به دلیل دارا بودن مزایای فراوان این متریال بیشترین کاربرد را در این خصوص دارد.

همچنین بخوانید: نصب و اجرای نورگیر سقفی و حبابی

سقف نورگیر پلی کربنات برای گلخانه

سقف نورگیر پلی کربنات برای گلخانه

ورق های پلی کربنات در تنوع بسیار گسترده ای تولید و در فضاهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین مزایایی که این نوع متریال را مناسب پوشش نموده است می توان به این تعداد اشاره نمود:

 • تنوع در تولید
 • تنوع در رنگ و ضخامت
 • تنوع در مصرف
 • مقاومت در برابر ضربات مکانیکی و عوامل طبیعی
 • استحکام بالا در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش آن
 • عدم اشتعال پذیری و قابلیت خود خاموشی آن
 • وزن بسیار کم این صفحات
 • عایق بودن در برابرتبادل حرارتی، صدا و آلودگی
 • راحتی در نظافت و شستشو

موارد مصرف ورق های پلی کربنات

به دلیل مزایای فراون از این ورق ها علاوه بر گلخانه ها در مواردی نظیر:

 • سقف سوله ها
 • سقف استخرها
 • سقف پارکینگ ها
 • صنایع مختلف

مورد مصرف واقع می شوند.

ورق پلی کربنات شفاف

ورق پلی کربنات شفاف یک ماده ترموپلاستیک است که از ترکیبات شیمیایی کربن، هیدروژن و کلر ساخته می شود. این ماده به دلیل شفافیت، مقاومت در برابر ضربه و وزن سبک خود، به طور گسترده در صنایع مختلف استفاده می شود.

ورق پلی کربنات شفاف در ضخامت های مختلف از 2 تا 12 میلی متر موجود است. ضخامت ورق تعیین کننده استحکام و مقاومت آن در برابر ضربه است. ورق های پلی کربنات شفاف با ضخامت 2 میلی متر معمولاً برای کاربردهای سبک مانند پوشش پنجره ها و سقف ها استفاده می شوند. ورق های پلی کربنات شفاف با ضخامت 12 میلی متر معمولاً برای کاربردهای سنگین مانند ساخت گلخانه ها و کانکس ها استفاده می شوند.

ورق پلی کربنات شفاف دارای خواص زیر است:

 • شفافیت بالا: ورق پلی کربنات شفاف تقریباً به اندازه شیشه شفاف است. این امر آن را برای کاربردهایی که به شفافیت بالا نیاز دارند، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • مقاومت در برابر ضربه: ورق پلی کربنات شفاف حدود 250 برابر از شیشه مقاوم تر است. این امر آن را برای کاربردهایی که در معرض ضربه هستند، مانند گلخانه ها و کانکس ها، مناسب می کند.
 • وزن سبک: ورق پلی کربنات شفاف حدود 50 درصد سبک تر از شیشه است. این امر آن را برای کاربردهایی که وزن سبک مهم است، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش: ورق پلی کربنات شفاف در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم است. این امر آن را برای کاربردهایی که در معرض نور خورشید هستند، مانند پنجره ها و سقف ها، مناسب می کند.
 • قابلیت شکل پذیری: ورق پلی کربنات شفاف را می توان به راحتی شکل داد. این امر آن را برای کاربردهایی که نیاز به شکل پذیری دارند، مانند گلخانه ها و کانکس ها، مناسب می کند.

مزایای سقف نورگیر پلی کربنات برای گلخانه

سقف پلی کربنات برای استفاده در گلخانه

از مهم ترین دلایلی که استفاده از ورق های پلی کربنات را برای گلخانه ها مناسب نموده است می توان به مقاومت بالای این متریال در برابر انواع ضربات و عوامل طبیعی و محیطی عنوان نمود. این ماده بیش از 250 برابر از شیشه مقاوم تر بوده و به سادگی خراشیده نمی شود.

نورگیر پلی کربنات برای گلخانه به سادگی با مواد مختلف عایق بندی شده و بعد از عایق بندی نیز تبادل حرارتی و صوتی آن بیش از دو برابر شیشه کارایی دارد. استفاده از این ورق ها در ساخت گلخانه باعث می شود تا هدر رفت انرژی در این فضا تا بیش از 50 در صد کاهش یابد.

همچنین بخوانید: اهمیت طراحی و استفاده از سقف پارکینگ

چگونگی استفاده از پلی کربنات برای ساخت گلخانه

اگر چه نورگیر سقفی پلی کربنات برای گلخانه دارای مزایای زیادی است اما انتخاب نوع ورق در هنگام ساخت گلخانه بسیار مهم است. به علت تولید این محصول در رنگ و ضخامت گوناگون باید در مناطق مختلف از این ویژگی ورق ها تا حد ممکن استفاده نمود. مثلا در مناطق گرمسیر می توان از ضخامت ها کم ورق ها استفاده نمود. همچنین انتخاب ورق های مات و شفاف نیز طبق نظر کارشناسان در هر منطقه متفاوت خواهد بود.

این ورق ها در انواع کرکره ای و رولی به صورت تک جداره و دو جداره و یا حتی سه جداره تولید می شوند که بسته به نوع گلخانه و نوع منطقه و نوع محصول گلخانه از انواع مختلف این ورق ها می توان در ساخت هر نوع گلخانه بهره برد.

رعایت نکات مهم هنگام کار با پلی کربنات

اگر شما نیاز به سقف پلی کربنات برای گلخانه دارید می توانید در هنگام ساخت نورگیر پلی کربنات برای گلخانه به چند نکته توجه نمایید.

 • توجه به انتخاب نوع ورق ها
 • توجه به منطقه قرار گیری گلخانه
 • توجه به نحوه برش کاری و سوراخ کاری هر ورق
 • توجه به عدم نفوذ رطوبت به فضای داخلی جداره های ورق های پلی کربنات. در این صورت میکروب ها و بیماری ها به این فضا نفوذ نموده و باعث آلودگی فضای داخلی گلخانه می شود.
 • در صورتی که امکان بروز مشکل در هنگام ساخت نورگیر پلی کربنات برای گلخانه برای شما وجود داشته باشد حتما از افراد ماهر و با تجربه در این زمینه استفاده نمایید. در غیر این صورت باعث ایجاد هزینه های اضافی به خود خواهید شد.

برای خرید و همچنین اطلاع از نحوه خرید و مشاهده لیست قیمت انواع نورگیر حبابی،  سقف پاسیو طبقه اول نورگیر سقف استخر و سقف پلی کربنات برای گلخانه می توانید به سایت نورگیرساز مراجعه و با کارشناسان از طریق صفحه تماس با ما و یا چت واتساپ مشورت نمایید.

همچنین بخوانید: آشنایی با انواع سقف تراس و بالکن

 

شركت نورگير ساز داراى دو دهه تجربه در زمينه توليد و طراحى و اجرای تخصصی انواع نورگیر سقفی و سقف کاذب مي باشد.تیم متخصص نورگیرساز در سراسر ايران پروژه هاى مختلف انجام داده و در حال حاضر پروژه مختلفی در شهرستان ها در حال انجام می باشد. کیفیت و جنس نورگيرها در حالت ایده آل طراحی و تولید می شود. جهت نصب سقف برای فضاهای مختلف و همچنین نصب بارانگیر با بهترین متریال و مناسب ترین قیمت با کارشناسان و مشاوران ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید. کارشناسان در این سایت آماده پاسخگویی به شما و ثبت سفارشات می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *